Księga utraconych opowieści Historia Śródziemia Tom 1

“Księga zaginionych opowieści Historia Śródziemia Tom 1” skupia się na historii Śródziemia, a dokładniej na okresie poprzedzającym Wojnę Smoków. Jest to pierwszy tom cyklu “Historia Śródziemia”, który obejmuje cały okres od stworzenia świata przez Valar do około roku 1000 Fourth Age.

Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza z nich, “Niedokończone opowieści”, składa się z dziewiętnastu rozdziałów i przedstawia wydarzenia od Stworzenia Śródziemia przez pierwszych dwóch Erach, aż do początku Trzeciej ery, kiedy to Sauron zaczyna swoje panowanie nad Śródziemiem. Druga część książki, “Utracone opowieści”, liczy sobie siedemnaście rozdziałów i przedstawia wydarzenia od początku Trzech Er do końca Wojny Pierwszej ery – bitwy Dagorladu. Książka kończy się przedostatnim rozdziałem “Ostatnie dni Númenoru”.

Wstępem do książki jest esej autora pt. “Co by było gdyby?”. Jest on kontynuacją eseju Tolkiena pt. “On Fairy-stories” (“O baśniach”) i przedstawia autora refleksje na temat tego, jak różne mogłyby być losy Śródziemia, gdyby wydarzyły się inne rzeczy niż te, które mamy w canonie.

Księga utraconych opowieści i Historia Śródziemia Tom 1

J.R.R. Tolkien stworzył Śródziemie, które jest pełne niesamowitych historii i postaci. Księga utraconych opowieści zawiera w sobie wiele ciekawych informacji na temat tego świata. Historia Śródziemia Tom 1-3 to kolejna książka, która rozwija tę historię i dostarcza czytelnikom jeszcze więcej wiedzy na temat tego fascynującego świata.